Mało kto wie, że 2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Został on ustanowiony na pamiątkę podpisania 2 lutego 1971 roku Konwencji Ramsarskiej, której celem jest ochrona i utrzymanie w niezmienionym stanie obszarów wodno-błotnych, mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego.
W 2009 r. utworzono Transgraniczny Obszar Ramsar o nazwie Krkonoše/Karkonosze subalpine peatbogs (Subalpejskie torfowiska w Karkonoszach). Obejmuje on najcenniejsze torfowiska, znajdujące się m.in. na Równi pod Śnieżką, na Srebrnym Upłazie czy pod Sokolnikiem, zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej.
Po polskiej stronie gór powierzchnia mokradeł to w przybliżeniu 85 ha, z czego na torfowiska wysokie położone w piętrze subalpejskim przypada około 20 ha. Średnia roczna temperatura dla tych obszarów nieznacznie przekracza 0 ° C, a roczna suma opadów osiąga około 1 500 mm. W tym miejscu śnieg leży od początku listopada do końca kwietnia.
Takie warunki klimatyczne są porównywalne do obszarów górskich Norwegii i Szwecji, i dzięki temu karkonoskie mokradła są wyjątkowe. Rośnie na nich znana ze Skandynawii malina moroszka, czy też północna odmiana podróżniczka.
To jeszcze jeden dowód na to, że Karkonosze to wyjątkowe miejsce.
Karpacz Hotel Halny *** zaprasza do częstych odwiedzin!

Zdjęcie pochodzi ze strony Karkonoskiego Parku Narodowego.
|