Warning: Undefined array key "options" in /home/users/halny/public_html/wordpress/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192

+48 724 299 908

ciekawe artykuły

Rowerem dokąd zechcesz!

Rowerem dokąd zechcesz!

Rowerem dokąd zechcesz!

Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że „na dobre” zawitała wiosna! Lubicie aktywnie spędzać czas poza hotelowym zaciszem? Wiosenna pogoda sprzyja aktywności ruchowej, a Karpacz to wyjątkowe miejsce, które warto poznać a jednocześnie odpocząć na „świeżym powietrzu”. Jest wiele form aktywności fizycznej, które są doskonałe do uprawiania wiosenną porą.

W tym artykule Hotel Karpacz Halny *** szczególnie zachęca turystów do uprawiania turystyki rowerowej.

Jazda na rowerze wiąże się z wieloma zaletami. Oto najważniejsze z nich:

  • Jazda rowerem przyczynia się do poprawy wydolności naszego organizmu.
  • Osoby, które rekreacyjnie jeżdżą są mniej narażone na choroby układu krążenia. Mocno obniża się ryzyko zachorowań na miażdżycę, zawały i udary. Aktywność fizyczna sprawia, że zwiększa się objętość wyrzutowa serca, a także jego pojemność minutowa. Wytrenowany mięsień sercowy, zmuszany jest do intensywnej pracy podczas jazdy, w czasie spoczynku zmniejsza częstotliwość swoich skurczów, a niższe tętno spoczynkowe jest bardzo pożądane.
  • Poprawia się wytrzymałość, moc i szybkość mięśni kończyn dolnych, pośladków, a także jazda na rowerze wymusza napięcie mięśni pleców, przedramion oraz brzucha. Pedałowanie jest polecane w rehabilitacji kończyn dolnych, przy problemach ze stawami kolanowymi. Ta forma aktywności fizycznej jest szczególnie polecana osobom z nadwagą czy chorobami zwyrodnieniowymi stawów.
  • Ta aktywność fizyczna może przyczynić się do utraty masy ciała szczególnie przy jednoczesnym stosowaniu odpowiednio zbilansowanej diety.
  • Jest to bardzo ekonomiczny sport. Jedyny koszt jaki ponosimy to zakup roweru, a potem dzięki temu, że spędzamy czas na rowerze i nic nas to nie kosztuje, nareszcie możemy zaoszczędzić na wymarzone wakacje. Po co wydawać pieniądze na bilety autobusowe, fitness czy też paliwo. Wykorzystaj wolny czas na jazdę rowerem, a sam przekonasz się ile przyniesie Ci to radości i zaoszczędzonych pieniędzy.
  • Rekreacyjna jazda na rowerze poprawia stan psychiczny. Dzieje się tak ponieważ organizm wydziela więcej endorfin – „hormonów szczęścia”. Stres nie jest dla nas tak odczuwalny, mając kontakt z przyrodą jesteśmy bardziej zrelaksowani.
  • Ekologia – jazda na rowerze przyczynia się do dbałości o środowisko, bo nie zatruwasz powietrza spalinami. Wybierz rower i poczuj bliski kontakt z naturą.
  • Rowerzysta to wypoczęty, dotleniony pracownik. Dotleniony i wypoczęty mózg pracuje szybciej i wydajniej. Dzięki jeździe na rowerze poprawia się koncentracja, łatwiej rozwiązujemy problemy.
  • Rower jest jednym z najbardziej popularnych środków transportu, formy aktywności fizycznej i rekreacji. Obecnie rower jest modny, a co za tym idzie ceny są dla każdego – bogatego i biednego, a wybór ogromny – największym powodzeniem cieszą się jednoślady w stylu retro, ale górskie też mają swoje grono fanów.

Przykładowe trasy:

  • Początek trasy w centrum miasta, skąd kierujemy się na ulicę Kopernika i jedziemy obok Muzeum Sportu i Turystyki. Później skręcamy w prawo w ulicę Obrońców Pokoju. Jest to droga asfaltowa w kierunku Osiedla Skalnego i Wilczej Poręby. Za hotelem Relaks skręcamy w prawo w ulicę Wilczą jedziemy nią aż do końca asfaltu. Stąd zielonym szlakiem turystycznym udajemy się w kierunku Budnik i dalej (drogą leśną z szutrem) na przełęcz Okraj. Po zdobyciu przełęczy (1046 m n.p.m.) jest możemy przejechać się po czeskiej stronie. Jeżeli chcecie jednak trzymać się dalej trasy, zjedźcie drogą asfaltową do parkingu na Rozdrożu pod Sulicą. Po krótkim wypoczynku, kierując się żółtym szlakiem jedziemy na Przełęcz Kowarską, z której drogą asfaltową zjeżdzamy w kierunku Kowar i dalej Krzaczyny (dzielnica Kowar). Po przejechaniu przejazdu kolejowego skręcamy w lewo, aby po dojechaniu do znaków zielonych skierować się do Karpacza (osiedle Skalne) i dalej do centrum miasta. Długość trasy ok. 25 km.

 

  • Wyruszamy z centrum miasta i jedziemy drogą asfaltową w kierunku Wilczej Poręby. Po odnalezieniu szlaku zielonego i przejechaniu nim około 200 metrów, wjeżdżamy w las. W dalszym ciągu trzymając się znaków zielonych, udajemy się w kierunku Budnik. Po drodze warto zwrócić uwagę na piękne widoki oferowane przez Kotlinę Jeleniogórską. W Budnikach spotykamy szlak żółty, którym zjeżdżamy w kierunku Kowar – Krzaczyny ( tu 300 m trzeba sprowadzić rower ze względu na trudność trasy). Po dojechaniu do leśniczówki Jedlinki skręcamy w lewo, aby znów, jadąc szlakiem zielonym, wrócić do Karpacza – Osiedle Skalne, a następnie do centrum. Długość trasy ok. 15 km.

 

  • Startujemy spod DW „Bachus” (stara karczma Sądowa). Tu zjeżdżamy w ulicą Kościelną, Nadrzeczną (obok nowych bloków) do ulicy kolejowej (skręt w lewo). Jedziemy do końca, aby dalej skręcić w prawo. Drogą szutrową jedziemy teraz do wsi Miłków (zbocza góry Strzelec). W Miłkowie, przed stadnina koni i zabytkowym zespołem pałacowym skręcamy w lewo. Wśród pól dojeżdżamy do szosy łączącej wieś Miłków z Sosnówka – jedziemy w kierunku Sosnówki. Po przejechaniu około 300 m docieramy do wsi Głębock, gdzie spotykamy szlak czerwony (skręt w prawo). Szlakiem tym jedziemy do Mysłakowic, po drodze mijając stylowe domy tyrolskie. Po dotarciu do kościoła i pałacu, przejeżdżamy przez zabytkowy park w kierunku dworca PKP Mysłakowicach, skąd udajemy się w kierunku ZPL „Orzeł’” ( jeden z najstarszych zakładów przemysłu lniarskiego). Po minięciu ich, kierujemy się do Karpacza. Długość trasy ok. 22 km.