Hotel Karpacz Zaprasza
Karpacz Hotel Halny, spa w Karpaczu
Hotele Karpacz
Hotel Karpacz Spa - Hotel
Hotel Karpacz Spa - Pokoje
Hotel Karpacz Spa - Spa
Hotel Karpacz Spa - Oferta
Hotel Karpacz Spa - Cennik
Hotel Karpacz Spa - Galeria
Hotel Karpacz Spa - Atrakcje
Hotel Karpacz Spa - Księga gości
Hotel Karpacz Spa - Kontakt
Karpacz Hotel Halny, spa w Karpaczu
hotele Karpacz
Karpacz hotele
Karpacz spa
spa Karpacz
sylwester KarkonoszeKarpacz Hotel Halny Spa - Rezerwuj
Hotele Karpacz
Hotele Karpacz
Karpacz Hotel Halny, spa w Karpaczu
Karpacz Hotel Halny, spa w Karpaczu

Karkonosze mnie ciekawią - część II Położenie

Karpacz Hotel Halny *** - gorąco zapraszamy na drugi artykuł z cyklu „Karkonosze mnie ciekawią”. Na kolejny zapraszamy za tydzień.

Karkonosze są najwyższym i największym pasmem Sudetów. Rozciągają się na pograniczu Polski i Czech. Od Bramy Lubawskiej na wschodzie, po Jakuszyce na zachodzie. Najwyższym szczytem zarówno Karkonoszy jak i całych Sudetów jest Śnieżka (1603 m.n.p.m.). Karkonosze to jedno z najwyższych pasm górskich w Średniogórzu Europejskim (wyżyny i pasma górskie od Francji i Belgii przez Niemcy, Czechy, Polskę i Karpaty). Wraz z Górami Izerskimi są pierwszą barierą górską dla wilgotnych mas powietrza atlantyckiego, które napływają z zachodu – to właśnie one kształtują klimat tego pasma.

Opady wynoszą od 700 mm w podgórskich miejscowościach i 1400-1500 mm w szczytowych partiach. Średnia temperatura waha się między 8oC w Kotlinie Jeleniogórskiej, a 0,7oC na Śnieżce.

W Karkonoszach zachowały się gatunki zwierząt oraz roślin, które występowały na tych terenach w czasie zlodowacenia (relikty). Znajdują się tu również endemity – gatunki, które nie występują w żadnym innym miejscu niż w Karkonoszach. Do endemitów zaliczono 30 różnych gatunków wraz z Dzwonkiem Karkonoskim, który obecnie widnieje w logo Karkonoskiego Parku Narodowego.

Od północy góry te graniczą z Kotliną Jeleniogórską, od zachodu i północnego zachodu z Górami Izerskimi i od północnego wschodu z Rudawami Janowickimi. Całe Karkonosze dzielą się na kilka grzbietów, a największym z nich jest Grzbiet Śląski, który ciągnie się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie, do Przełęczy pod Śnieżką. Jest to duża wierzchowina z której wyłaniają się szczyty takie jak: Wielki Szyszak (1509 m.n.p.m.) - jest to drugi co do wielkości szczyt Karkonoszy. Wyraźnie widać również obniżenie Przełęczy Karkonoskiej (dzieli ona Grzbiet Śląski na dwie części). Na wschodzie widać Czarny Grzbiet i Kowarski Grzbiet, które rozdziela Sowia Przełęcz. Na Grzbiecie Kowarskim znajduje się granica Karkonoskiego Parku Narodowego (tylko po polskiej stronie).

Po polskiej stronie wyraźnie widać Karkonoski Padół Śródgórski oraz Pogórze Karkonoskie. Wspomniany Padół Śródgórski to obniżenie biegnące przez Szklarską Porębę – Jagniątków – Przesiekę – Borowice. W skład Pogórza Karkonoskiego wchodzą liczne grzbiety i pojedyncze wzniesienia, które przecinają głębokie doliny rzek: Kamiennej, Wrzosówki oraz Podgórnej.

Tak w wielkim skrócie przedstawiliśmy położenie. Wszystkim gościom życzymy miłego weekendu!
 

 Karpacz Hotel Halny - oferty promocyjne i pakiety
Karpacz Hotel Halny - oferty promocyjne i pakiety
Karpacz Hotel Halny - oferty promocyjne i pakiety
Karpacz Hotel Halny - oferty promocyjne i pakiety
Facebook
Karpacz Hotel Halny

Karpacz Hotel Halny ***

ul. Mickiewicza 10
58-540 Karpacz

tel./fax +48 (0) 75 761 93 63

tel.kom. +48 724 299 908

e-mail: info@hotelhalny.com.pl

Hotele Karpacz, Hotel Karpacz

hotel karpacz :  pokoje :  spa :  oferta hotelu :  cennik :  galeria hotelu :  atrakcje :  kontakt :  rezerwacja :  [ unikalnych odwiedzin: 1259362 ]
oferty promocyjne :  pakiety spa :  pakiety specjalne :  księga gości  : blog

design & hosting: vgt.pl

Hotel Halny *** Karpacz

noclegi, pokoje, restauracja i spa w Karpaczu

Hotel Karpacz Zaprasza