Hotel Karpacz Zaprasza
Karpacz Hotel Halny, spa w Karpaczu
Hotele Karpacz
Hotel Karpacz Spa - Hotel
Hotel Karpacz Spa - Pokoje
Hotel Karpacz Spa - Spa
Hotel Karpacz Spa - Oferta
Hotel Karpacz Spa - Cennik
Hotel Karpacz Spa - Galeria
Hotel Karpacz Spa - Atrakcje
Hotel Karpacz Spa - Księga gości
Hotel Karpacz Spa - Kontakt
Karpacz Hotel Halny, spa w Karpaczu
hotele Karpacz
Karpacz hotele
Karpacz spa
spa Karpacz
sylwester KarkonoszeKarpacz Hotel Halny Spa - Rezerwuj
Hotele Karpacz
Hotele Karpacz
Karpacz Hotel Halny, spa w Karpaczu
Karpacz Hotel Halny, spa w Karpaczu

Dzień Bociana Białego

Polska to największy dom bociana białego na świecie – podczas ostatniego liczenia, które miało miejsce w latach 2004-2005, stwierdzono ponad 50 tysięcy par lęgowych. Światowa populacja tego gatunku wynosi 200 tysięcy par lęgowych, a z tego wynika, że co czwarty bocian to Polak!

Ptaki te są symbolem krajobrazu rolniczego. Nie lubią one obszarów, gdzie króluje intensywne rolnictwo przemysłowe z wielohektarowymi monokulturami. Bociany przebywają na żyznych, wilgotnych łąkach, obszarach podmokłych, obrzeżach stawów oraz terenach zalewowych małych i większych rzek – są to miejsca bogate w pokarm przez cały sezon, nawet podczas wyjątkowo suchego roku.

W ciągu 100 lat bocian prawie wyginął na terenie Francji, Niemiec, Szwajcarii, krajów Beneluksu i Skandynawii. Stało się tak na skutek osuszania podmokłych terenów, regulacji rzek i niewielkich cieków wodnych, zarastania łąk przez brak ich użytkowania oraz intensyfikacji rolnictwa – wszystko to prawie w całości przyczyniło się do zanikania bocianich żerowisk.

Jutro obchodzimy Dzień Bociana Białego. Święto obchodzone jest od 2003 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro natura”. Jest to święto jednego z najbardziej rozpoznawalnego ptaka w Polsce. Ideą stworzenia tego święta jest szerzenie wiedzy o bocianach, ich szczególnego miejsca w polskiej kulturze i krajobrazie. Powinniśmy również zwrócić uwagę na potrzebę ich ochrony, bo człowiek stwarza wiele zagrożeń, co przyczynia się do wycofywania się z dotychczasowych terenów lęgowych.

Największe zagrożenia dla tych ptaków to przede wszystkich linie energetyczne.
Wiele osobników decyduje się na zakładanie gniazd na słupach linii energetycznych. Młode uczące się latać często giną rażone prądem. Dorosłe osobniki również są narażone na śmierć, gdyż często siadają na stacjach transformatorowych. Jednak w wielu takich miejscach, firmy energetyczne stosują rozwiązania bezpieczne dla ptaków – izolują przewody w pobliżu słupa lub przenoszą niebezpieczne rozłączniki ze szczytu słupa pod przewody linii napowietrznej.

W przypadku, gdy gniazdo znajdujące się na słupie energetycznym jest używane przez bociany i co najmniej raz udało im się wyprowadzić z niego młode – można wystąpić z prośbą do energetyków o zabezpieczenie słupa lub przewodów oraz przygotowanie odpowiedniej konstrukcji pod platformę lęgową.

Informacje o tym w jaki sposób interweniować, aby bociany były bezpieczne, można znaleźć na stronie: www.bocian.org.pl

Kolejnym problemem są pozostawione na polach sznurki od snopowiązałek – bociany zbierają je do gniazd jako miękką wyściółkę, owijają się one pisklętom wokół nóg odcinając dopływ krwi, a to jest przyczyną okaleczenie i utraty kończyn. W zdecydowanej większości takich przypadków prowadzi to do śmierci piskląt lub skazuje je na śmierć w późniejszych etapach życia. Warto zbierać plastikowe sznurki przy okazji spacerów – w ten sposób będziemy propagować ten zwyczaj wśród znajomych oraz uświadamiać rolników.

To tylko kilka problemów a jest ich znacznie więcej i dlatego też powstał Ogólnopolski punkt informacyjny 0 801 BOCIAN – jest to specjalnie uruchomiona infolinia (801 262 426), a także adres mailowy: bociany@bociany.pl gdzie specjaliści radzą jak pomóc bocianom lub do jakich instytucji zwrócić się o pomoc.

Karpacz Hotel Halny *** zaprasza na krótki filmik o bocianach:

 Karpacz Hotel Halny - oferty promocyjne i pakiety
Karpacz Hotel Halny - oferty promocyjne i pakiety
Karpacz Hotel Halny - oferty promocyjne i pakiety
Karpacz Hotel Halny - oferty promocyjne i pakiety
Facebook
Karpacz Hotel Halny

Karpacz Hotel Halny ***

ul. Mickiewicza 10
58-540 Karpacz

tel./fax +48 (0) 75 761 93 63

tel.kom. +48 724 299 908

e-mail: info@hotelhalny.com.pl

Hotele Karpacz, Hotel Karpacz

hotel karpacz :  pokoje :  spa :  oferta hotelu :  cennik :  galeria hotelu :  atrakcje :  kontakt :  rezerwacja :  [ unikalnych odwiedzin: 1259346 ]
oferty promocyjne :  pakiety spa :  pakiety specjalne :  księga gości  : blog

design & hosting: vgt.pl

Hotel Halny *** Karpacz

noclegi, pokoje, restauracja i spa w Karpaczu

Hotel Karpacz Zaprasza